Som herečka a sprievodkyňa improvizačného divadla Playback Theatre.
Playback divadlo je interaktívna forma improvizačného divadla, v ktorom diváci rozprávajú ich osobné príbehy, ktoré im na mieste zahrajú herci. V skupinovej improvizácií skúmám ako sa kreatívne spojenie rodí z rezonancie medzi rozprávačom, hercami a obecenstvom.


Pôsobím ako herečka v skupine Storylane International Playback Theatre z Berlína, s ktorými hrám od roku 2017. Story Lane je medzinárodná skupina vedená sprivodkyňou Noa Leibu, ktorá je založená na princípe diverzity, vzájomného rešpektu k ľuďom, ktorí prinášajú rôzne pozadie i životné príbehy. Naučila som sa v nej, že ľudia, ktorí sa javia navonok úplne odlišní ako ja, majú čosi spoločné. Ľudskosť 🙂

Ako herečka hrám na rôzne témy. Playback Divadlo, je typ divadelného umenia, ktorý sa často používa ako nástroj na podporu zmeny. So Story Lane som v roku 2020 hrala vrámci projektu “Time to Remember, Time to change“, kde sme odohrali sériu predstavení o rasizme a antisemitizme. Takisto sme hrali viaceré predstavenia na tému transformácia, spojenie, súcit, integrácia.

Zaujímavé bola spolupráca Climate Futures Action Explorations, kde sme hrali so Story Lane playback divadlo o príbehoch týkajúcich sa zmeny klímy. Vlastne sa tak splnil môj sen venoval sa tejto téme a využiť potenciál playback divadla, pre vytvorenie priestoru témam environmentálnej zmeny. Aj v rámci svôjho pôsobenia v rámci neziskovej environemntálnej sféry, ďalej hľadám možnosti prepojenia vedy a umenia.

Od začiatku je to pre mňa úžasná škola a veľká tranformácia. A ako tranformácia v playbacku funguje – o tom si môžete prečítať viac v mojom rozhovore s Noa Leibu.

Playback Divadlo ma oslovilo natoľko, že som začala spolupracovať s rôznymi skupinami, začala sprevádzať a tvoriť kurzy playbacku pre komunity.


Jednou so skupín, v ktorej hosťujem ja skupina Na po jen i – playback divadlo ČR z Brna. Naším prvým spoločným projektom bolo benefičné vystúpenie “Peace, Please: Playback Theatre, stories of human connection and open communication” v rámci festivalu International Festival PT Responds: Playback Theatre Festival of Solidarity.

Vystúpenie s Na po jen i v brnenskom Desert Club


Pôsobila som v medzinárodnom projekte BetterTogether, ktoré v októbri 2021 začali William Chalmus, Marat Mairovich a Nina Garbuzova z Playback in the Port. Jedenásť ľudí s jedenástich krajín sveta prezentovalo svoje krajiny, a stretávalo sa dvakrát mesačne, aby sme hrali príbehy, ktoré sa viažu k vlastnej identite a jej vnímaniu inými. Vzniklo mnoho zaujímavých situácií, a poznatkov do playback praxe, ktoré budú čoskoro opublikované na blogu Playback Theatre Reflects.

International team of Better Together Project
(from top left: Poh Kiang Tan, Cherare Halley, Mansee Shah Thard, Elsa Mauricio Childs, Agi Orban, Nina Garbuzova, Michael Cheng, Sheila Donio, Marat Mairovich, William Chalmus, Anna Smetanova)


Ďaľšie aktivity spojené s playback divadlom

Som členka International Playback Theatre Network a jej Peer Group For Conductors – IPTN Flowers .

Som orgnizátorka prvého ročníka festivalu International Festival PT Responds: Playback Theatre Festival of Solidarity.

Kurzy playback divadla
Som tiež sprievodca playback divadla a dávam kurzy playback divadla.