Playback divadlo je nástroj, ktorý podporuje rozvoj komunít, otvára širší pohľad na diverzitu a podstatu názorových nezhôd, a pomáha sociálnej zmene. Tu sú niektoré príklady vystúpení, ktoré dokumentujú širokú škálu použitia divadla playback.

Playback Theatre for Climate Future: 10.2.2022: Solar Punk x Story Lane Playback Theatre

Vystúpenie bolo organizované v spolupráci s Dandelion Spaces k výťaznému príbehu 2021 Solarpunk Storytelling Showcase – súťaži vyhlásenej XR Wordsmiths. V tomto blogu opisuje Joerg Jelden fascinucjúci proces premeny abstraktného pojmu klimatická budúcnosť do reality nášho tela a srdca…

“We want to use our collective imagination as a tool against the Climate and Ecological Emergency. Imagination unlocks the impossible and releases it into the realm of ‘possible’. Through radical re-imaginings of the world, we can get closer to creating a future which is positive and healthy for all life.

Na začiatku prečítal výťaž súťaže Joe Tankersley jeho príbeh Gabin prvý bozk. Noa Leibu, konduktorka sa spýtala na asociácie, a príbehy, ktoré herci potom zahrali. Prvá asociácia bola o Amazónií, kde rozprávač videl podobné technologické riešenie aké bolo vo výťaznej poviedke. Ďaľší človek, ktorý sa prihlásil na rozpovedania príbehu, vraví: To je presne môj príbeh. A my sme si vypočuli príbeh o jej prvom bozku s pred 40 rokov v Severnej Karolíne. Mieste, ktoré už takmer neexistuje, lebo je zmietané stále častejšími búrkami.

A rozprávanie príbehov pokračovalo. O tom, ako to celé fungoavalo sa viacej už dočítate v Joergovom blogu. Tu ešte v skratke jeho slová: “The whole session was wonderfully arranged and played back by Story Lane PT. The stories contained super-rich and universal images. Accompanying the dramatic performances, their musician sometimes sang spontaneously. His words often created a magical additional layer to the moving bodies, sounds and words of the performers.”