Kreatívna spolutvorba dvoch tvorivých, mne srdcu blízkych, disciplín ma vždy lákala, Už v roku 2017 som sa zúčastnila vzdelávaní o transdiciplinárnom prepojení vedy a umenia vrámci Hybrid Platform a venovala výskumu transdiciplinárnej spolupráce. V rámci mojich aktivít v GWP som ako koordinátorka časti projektu The HuT (viedla som v rokoch 2022-2024 skupinu venujúcu sa transferu inovácií) vytvorila priestor a projekt spolutvorby Playback divadelníkov z Full Circle Playback Divadla a vedcov venujúcich sa Early Warning System (EWS, Systémy včasného varovania) pred hazardami ako povodne, sucho, zemetrasenia. Vytvorili spolu predstavenia, v ktorých cez rozprávanie osobných príbehov sa vspolu učili. Vedci získali nové pohľady na to, prečo EWS nie sú vždy prímané ľuďmi, a divadelníci pochopenie, že katastrofy sú výsledkom zlyhania ľudského / spoločenského faktora (systémovej zraniteľnosti). Úspech projektu inšpiroval žurnalistu Diego Guliani k napísaniu článku “Keď divadlo rieši dôsledky klimatických extrémov: prístup „vedy a umenia“ k znižovaniu rizika katastrof”, ktorý bol publikovaný na doméne Youris.

V rámci projektu The HuT sme ďalej z vedúcim projektu a odborníkom na prírodné hrozby Michelom Callvelom (UNISA), klimatológom Guidom Riannom (CMCC) a lingivistkou Manuelou Rosso-Burgnach sme iniciovali výskum potenciálu playback divadla pre transfer informácií týkajúcich sa povodní. V Cesene (Emilia-Romagna, Taliansko) – v obci priamo postihnutou ničivou povodňou v roku 2023 umelci z C’erac’è playback divadla citlivo pracujú s miestnou komunitou a zberajú informácie o tom, čo playback dokáže.

V Danube4ALL projekte sme zas s kolegom Primož Skrt (GWP CEE) a Gabrielou Costea (Leibniz Insitute, Berlin) nadviazali spoluprácu s Ecopsychology Association, z Maďarska, ktoré vyvinuli jedinečný prístup Interview With the Earth. V rámci neho akreditovaný tréneri Playback Divadla (Beáta Somogyi, Attila Donáth) , sociodrámy (Attila Donáth), Land Art umelci (Dénes Maróti) a odborníci na ekopsychológiu (Zselyke Molnos) zostavili ročný proces pre komunitu, “postihnutú” revitalizáciou Dunaja. Cieľom projektu, ktorý štartuje v druhej polovici roku 2024 je prehĺbiť vzťah obyvateľov k rieke a vlastnej tvorivosti v prírode, načrieť do možných alebo vznikajúcich konfliktov, spojených s revitalizáiou nivnej krajiny, a k vytvorieniu priestoru na počúvanie a pochopenie iných pohľadov v komunite či vede. Citlivé vedenie umelocov pomáha komunite nájisť zdroje na riešenie konfliktov, a učí ich nástroje, ktorým môžu pomôcť komunite dlhodobo. Zároveň sa týmto projektom vytvára a testuje koncept komunitnej intervencie, ktorý by bolo možné použiť vo viacerýc krajinách v povodí Dunaja a taj prispieť k cielu projektu, i Európskej komisie zrevitalizovať 20,000km riek do roku 2030.